Festivalul Catalina 2018


Festivalul  Internațional  de Folclor pentru Copii și Tineret ”Cătălina”

Ediția a XXIV-a, 24-28 iulie 2018

PROGRAM

Luni, 23 iulie 2018 Preluarea din Fălticeni a delegației”Ballet Folklorico

Citlalcoatl  Del Instituto Britanico de Torreon”, MEXIC

Marți, 24 iulie 2018 Sosirea delegațiilor

Cazarea la Colegiul Tehnic ”I. C. Ștefănescu” din Iași

18:00 Ședința tehnică  la Palatul Copiilor Iași
20:00 Cina

 

Miercuri, 25 iulie 2018

07:30             Mic dejun

10:00-

12:30

Primirea delegațiilor la Inspectoratul Școlar Județean Iași, Primăria Municipiului Iași, Consiliul Județean Iași
13:30 Masa de prânz
15:30 Parada portului popular pe traseul Primărie – PalatulCulturii–Complex Palas
16:00 Deschiderea oficialăa  Festivalul Internațional  de Folclorpentru Copii și Tineret ”Cătălina”, ediția a XXIV-a

Armonii estivale cu Fanfara ”Armonia” a PalatuluiCopiilorIași

16:30

 

 

17:00

Deschiderea manifestărilor cu Ansamblul de Dansuri”Bahluiețul” din Erbiceni,  ROMÂNIA, laureat  al ediției precedente  a Concursului Festival Internațional de Folclor ”Cătălina”

Ansamblul  de Muzică și Dans Popular ”Rotunda” al Casei de Cultură Suhuluceni, Telenești, REPUBLICA MOLDOVA

17:15

17:35

AnsamblulFolklore  Dance Studio ”Zora” Ruse, BULGARIA Ansamblul ”Ciobănașul” al Clubului Copiilor și Elevilor Rădăuți, ROMÂNIA
18:00 Ansamblul folcloric  ”Ballet Folklorico Citlalcoatl  Del Instituto Britanico de Torreon”, MEXIC
18:25 Ansamblul folcloric ”Floricica” Tulcea, ROMÂNIA
18:50 Ansamblul folcloric ”Folk Art Group Coreografic Ansemble Kvity Ucrainy” UCRAINA
19:05

19.20

Ansamblul folcloric ”Mugurașii”din Prisacani, județul Iași, ROMÂNIA

Ansamblul folkloric ”Hora Mare”, R.MOLDOVA

19:30 Recital al invitaților speciali- Beatrice  Duca,  Ștefan Diaconița
19:30

16.00-19:00

Cina

Meșteșuguri tradiționale

 

 

Joi, 26 iulie 2018

07:30 Micul dejun
09:00 Deschiderea Simpozionului Internațional ” Dinamica creației folclorice”

Palatul Copiilor Iași – sesiune de comunicări

13:00 Masa de prânz
16:00 Ansamblul folcloric ”NowaRuda” – Polska-POLONIA
16:30 Ansamblul ”Di Nuovo Insieme” al Comunității Italiene din Iași, ROMÂNIA
16:45 Ansamlul folcloric ”Kud Duga” din  MUNTENEGRU
17:00 Ansamblul folcloric ”Comorile Izei”din Baia Mare, ROMÂNIA
17:20 Ansamblul  folcloric Lokoto”, UNGARIA
17:35 Ansamblul folcloric ”Orpheas”al Comunității EleneIași, filiala U.E.R.  ROMÂNIA
18.00 Ansamblul folcloric Mugurașii Iminogului” din Perieți, Olt, ROMÂNIA

Solist vocal –  Deaconu Mădălina

18:25

18:45

19:10

Ansamlul folcloric”Pădureanca”- Deva, ROMÂNIA

Ansamblul folcloric ”Cătălina” al Palatului Copiilor Iași, ROMÂNIA

Ansamblul folcloric  ”Veselka” al Comunității Ucrainiene din Iași

       16:00-19:00

19:30

Meșteșuguri tradiționale

Recital invitați speciali –Maria Costioaia și  Cristinel Iordăchioaia

19:30 Cina

 

Vineri, 27 iulie 2018

07:30 Mic dejun
09:00-12:00 Vizită la muzeele din Iași  (Complexul Muzeal ”Moldova” Iași)
13:00 Masa de prânz
14:30

 

16:30

Vizită la Muzeul Național  al Literaturii Române Iași și obiectivele turistice importante – Complexul Palas Mall

Ansamblul  de DansuriPopulare,,Veselia” al  Centrului de CulturăPopulară

,, Veselia”, Chișinăudin REPUBLICA MOLDOVA

17:00

18:00

16:00-19:00

Festivitate de premiere

Spectacol de Gală

Meșteșuguri tradiționale-premiere

20:00 Recital cu invitațispeciali, Claudia și Bianca Martinică, Constantin Bahrim
20:30 Cina festivă

 

Sâmbătă, 28 iulie 2018

07:30 Mic dejun
09:00 Plecarea delegațiilor

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *